2018 Finalists

Improving government services

This award category recognises those who have worked on programs, initiatives, innovations or improvements that contribute to improving customer satisfaction with government services (supporting the Premier’s priority to improve customer satisfaction with key government services every year, this term of government to 2019).

Team

  • CTP Reform
    State Insurance Regulatory Authority, Department of Finance, Service and Innovation, All 6 CTP insurers, Squiz, Customer Experience Company, Legal groups
    Finance, Services and Innovation

  • Housing Connect Program
    FACS Housing
    Family and Community Services

  • Integrated Skin Cancer Clinic
    South Eastern Sydney Local Health District, Integrated Specialist Healthcare Education and Research Foundation
    Health

  • Public Transport Information and Priority System
    Transport for NSW
    Transport

  • Reducing Energy Bill Stress in Aboriginal Social Housing
    Aboriginal Housing Office, Fourth and Centre Pty Ltd
    Family and Community Services

Individual

  • Dr Antionette Anazodo
    The Sydney Children’s Hospital Network
    Health

  • Rocco Sergi
    Botanic Gardens & Centennial Parklands
    Planning & Environment

Improving service levels in hospitals

This award category recognises those who have worked on programs, initiatives, innovations or improvements that lead to more patients going through emergency departments within four hours (supporting the Premier’s priority to achieve 81% of patients through emergency departments within four hours by 2019).

Team

  • Big Red Kidney Bus
    Northern Sydney Local Health District, Kidney Health Australia
    Health

  • Project RED- How Blacktown Hospital redesigned Emergency
    Western Sydney Local Health District
    Health

  • Western NSW LHD Telehealth Strategy
    Western NSW Local Health District
    Health

Individual

  • Matthew Williams
    Northern Sydney Local Health District
    Health

  • Thomas Glanville
    Murrumbidgee Local Health District
    Health

  • Trish Schlotfeldt
    Northern Sydney Local Health District
    Health


Delivering infrastructure

This award category recognises those who have worked on programs, initiatives, innovations or improvements that contribute to key infrastructure projects being delivered on time and on budget across the state (supporting the Premier’s priority on Delivering Infrastructure).

Team

  • Pacific Highway- Final Section of Port Macquarie to Coffs Harbour
    Roads and Maritime Services
    Transport

Individual

  • Andrew Paris
    Health Infrastructure
    Health

  • Wije Ariyaratne
    Roads and Maritime Services
    Transport

Tackling childhood obesity

This award category recognises those who have worked on programs, initiatives, innovations or improvements that lead to a reduction in overweight and obesity rates of children (supporting the Premier’s priority to reduce overweight and obesity rates of children by five percentage points by 2025).

Team

  • Centennial Parklands- more sport for more children, more often
    Botanic Gardens & Centennial Parklands
    Planning & Environment

  • Go4Fun Online
    Ministry of Health, Better Health Company
    Health
  • Routine Advice and Clinical Service Delivery
    Ministry of Health, Sydney Children’s Hospital Network, Sydney Local Health District, eHealth NSW
    Health

  • The Lennox Head Picnic Basket
    Northern NSW Local Health District, Lennox Head Public School, Lennox Head Public School P&C, Griffith University
    Health & Education

Creating jobs

This award category recognises those who have worked on programs, initiatives, innovations or improvements that have contributed to the creation of new jobs in NSW (supporting the Premier’s priority to create 150,000 new jobs by 2019).

Team

  • Central Coast Local Health District/ TAFE NSW Regional Partnership
    Central Coast Local Health District, TAFE NSW
    Health & Industry

  • Creating jobs for people with a disability through social procurement
    Department of Industry, National Disability Services
    Industry
  • Smart, Skilled and Hired
    Department of Industry
    Industry

Individual

  • Breda Diamond
    Service NSW
    Finance, Services & Innovation
  • Gail Silman
    Department of Industry
    Industry
  • Rohit Manchanda
    Department of Industry
    Industry

Protecting our kids

This award category recognises those who have worked on programs, initiatives, innovations or improvements that reduce the number of children and young people re-reported at risk of significant harm (supporting the Premier’s priority to decrease the percentage of children & young people re-reported at risk of significant harm by 15 per cent by 2020).

Team

  • SAFE Series
    Office of the Children’s Guardian
    Family and Community Services

  • See, understand and respond to child sexual abuse- A practical kit
    Department of Family and Community Services
    Family and Community Services

  • South Eastern Sydney Mental Health First Aid Youth Program
    South Eastern Sydney Local Health District, Central and Eastern Sydney Primary Health Network, Department of Family and Community Services, Department of Education and Training, Various local councils, NSW Police
    Health

Driving public sector diversity

This award category recognises those who have worked on programs, initiatives, innovations or improvements that contribute to increasing the diversity of the public sector building the foundations and enablers for a diverse and inclusive workforce, or showing outstanding inclusive leadership that develops future leaders (supporting the Premier’s priority to increase the number of women and Aboriginal and Torres Strait Islander people in senior leadership roles by 2015).

Team

  • Creating Aboriginal Employment Pathways, Justice Aboriginal Employment Program
    Department of Justice, TAFE NSW
    Justice

  • Southern Region Apprenticeship Program
    Roads and Maritime Services
    Transport

  • Targeted Campaign drives more women to join Sydney Trains train crew and customer services teams
    Sydney Trains
    Transport

Individual

  • Lauren Brokate
    Department of Premier and Cabinet
    Premier and Cabinet

  • Samantha Smith
    Department of Justice
    Justice

Improving education results

This award category recognises those who have worked on programs, initiatives, innovations or improvements that increase the number of NSW students in the top two NAPLAN bands (supporting the Premier’s priority to increase the proportion of NSW students in the top two NAPLAN bands by 8 per cent by 2019).

Team

  • Aurora College
    Department of Education
    Education

  • Exceeding Learning Expectations
    Canley Vale High School
    Education

  • Programming and Assessment Workshops
    Richmond High School
    Education

  • TEA and JAM
    Bateman’s Bay High School
    Education

Individual

  • Dr Brad Russell
    Department of Education
    Education

  • Karen Kissell
    Corowa South Public School
    Education

Making housing more affordable

This award category recognises those who have worked on programs, initiatives, innovations or improvements that lead to support the Premier's commitment to deliver 61,000 housing completions on average per year, including:

  • 90 per cent of housing approvals determined within 40 days by 2019; or
  • State-led rezoning for 10,000 additional dwellings on average per year in appropriate areas to 2021.
  • (supporting the Premier’s priority of Making housing more affordable).

Team

  • Port Stephens Council- Faster Housing Approvals
    Port Stephens Council
    Nominated by Department of Premier and Cabinet

  • Transforming residential approval- FastTrack@LiverpoolCityCouncil
    Liverpool City Council
    Nominated by Planning and Environment

Reducing domestic violence reoffending

This award category recognises those who have worked on programs, initiatives, innovations or improvements reduce the number of domestic violence perpetrators who re-offend (supporting the Premier’s priority to reduce the proportion of domestic violence perpetrators re-offending by 25 per cent by 2019).

Team

  • Community Corrections- Practice Guide for Intervention
    Department of Corrective Services
    Justice

  • Domestic Violence Routine Screening in Paediatrics
    Royal Prince Alfred Hospital
    Sydney Local Health District
    Health

  • Legal Aid Domestic Violence Unit
    Legal Aid NSW
    Justice

Keeping our environment clean

This award category recognises those who have worked on programs, initiatives, innovations or improvements that contribute to reducing the volume of litter in the state (supporting the Premier’s priority to reduce the volume of litter by 40 per cent, by 2020).

Team

  • Muli Muli Clean Up Country Project
    Environment Protection Authority, Muli Muli Local Aboriginal Land Council, Muli Muli Ladies Club, North East Waste, Woodenbong Central School, Githabul Rangers Incorporated, Remondis, Kyogle Family Support Services, Kyogle Council
    Planning and Environment

  • Orange City Council Waste Diversion Education Strategy 2016-2021
    Orange City Council, Envirocom Australia
    Nominated by Planning and Environment

  • Our beds see new life in Fiji
    Sydney Children’s Hospital Network
    Health

  • Rootballs Project
    Environment Protection Authority, Roads and Maritime Services and Pacific Complete
    Planning and Environment

Reducing youth homelessness

This award category recognises those who have worked on programs, initiatives, innovations or improvements that support more young people to successfully move from Specialist Homelessness Services to long-term accommodation (supporting the Premier’s priority to increase the proportion of young people who successfully move from Specialist Homelessness Services to long-term accommodation percent to more than 34 per cent by 2019).

Team

  • Hunter New England and Central Coast Commissioning and Planning Team
    Department of Family and Community Services
    Family and Community Services

Anthea Kerr Award

The Anthea Kerr Award was established in 2013 in honour of Anthea Kerr who passed away suddenly after 16 years of outstanding service to the NSW Government sector. The then Minister for Finance and Services highlighted her service in Parliament and stated that an award in her honour would be established to help outstanding public servants develop their careers.

In recognition of Anthea’s outstanding contribution and as a testament to her memory, the Public Service Commission sponsors the Anthea Kerr Award for Individual Excellence as part of the Premier’s Awards. The Award seeks to recognise future public sector leaders and is awarded to a maximum of two individuals each year. The award is given in recognition of outstanding effort and commitment in the NSW Public Service. The recipient(s) of the Anthea Kerr Award receive an individually customised professional development program to assist them in accelerating their career.

  • Amanda Reid
    TAFE NSW
    Industry

  • Ashleigh O’Mahony
    Department of Premier and Cabinet
    Premier and Cabinet

  • Benjamin Wakeling
    Illawarra Shoalhaven Local Health District
    Health

  • James Strutt
    Property NSW
    Finance, Services and Innovation

  • Tammy O’Connor
    Western NSW Local Health District
    Health